Hormon Tedavisi

Randevu, Teşhis ve Tedavi için İletişime Geçiniz.

Onkoloji Tedavisi , Onkoloji Merkezi , Onkoloji Hastalıkları Tedavisi  , ankara onkoloji doktoru , ankara onkoloji doktorları ,

Hormon Tedavisi

Bazı kanser türleri hormon tedavisine duyarlıdır. Bunların başında meme kanseri ve prostat kanseri gelmektedir. Bazı rahim kanserlerinde ve yumurtalık kanserinde de hormonal tedaviler kullanılabilmektedir.

Meme kanserinde hormon tedavisi kullanılması için tümörün estrojen (ER) ve/veya progesteron reseptörü (PR) ifade etmesi gerekmektedir. Reseptör yoğunluğu ne kadar fazla ise beklenen fayda da o kadar yüksek olmaktadır.

Meme kanserinde bu amaçla “selektif estrojen reseptör modülatörü” tamoksifen en sık kullanılan tedavidir. Aromataz inhibitörü ilaçlar postmenopozal kadınlarda (letrozole, anastrozole ve eksemestan) androjenlerin estrojen hormonuna dönüşümünü sağlayan aromataz enzimini engelleyerek etkilerini gösterir. Tamoksifen veya aromataz inhibitörleri meme kanseri koruyucu tedavisinde en az 5 yıl süreyle kullanılır. Bazı durumlarda uzatılmış hormon tedavisinin nüks riskini azalttığı gösterilmiştir. Koruyucu tedavide tamoksifen ile başlayıp aromataz inhibitörüne geçilmesine switch stratejisi denir, bazı seçilmiş hastalarda bu yöntem uygulanabilir.

Tamoksifen veya aromataz inhibitörleri ileri evre hastalıkta tedavi amaçlı olarak da kullanılabilmektedir. İleri evre hastalarda CDK inhibitörü ilaçların (palbociclib veya ribociclib) aromataz inhibitörlerine eklenmesinin hastalık progresyonunu geciktirdiği ve yaşam süresini uzattığı bilinmektedir.

Yine ileri evre hastalıkta kas içine injeksiyon olarak uygulanan Fulvestrant (Faslodex) sık kullanılan bir hormonal tedavidir.

Son olarak menopoza girmemiş hastalarda yumurtalık supresyonu bir diğer hormonal tedavidir, bunun için LHRH agonistleri goserelin veya leuprolide kullanılabilir. Yumurtalıkların radyoterapi ile susturulması da nadiren bir seçenek olarak önerilebilir.

Prostat kanserinde LHRH agonistleri kullanılarak testesteronun kastrat düzeylere inmesi sağlanabilir. Bicalutamide, flutamide, enzalutamide gibi androjen reseptör blokerleri veya abirateron asetat gibi bir androjen sentez inhibitörü prostat kanseri tedavisinde kullanılır.

Doktoru Şimdi Ara!

Copyright @2020 Her Hakkı Saklıdır. Site içerisindeki görseller ve dökümanlar kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Reklamfoni

Dakika Reklam