Kanser Aşıları

Randevu, Teşhis ve Tedavi için İletişime Geçiniz.

Onkoloji Tedavisi , Onkoloji Merkezi , Onkoloji Hastalıkları Tedavisi  , ankara onkoloji doktoru , ankara onkoloji doktorları ,

Kanser aşıları

Kanser aşıları yüksek riskli kişilerde kanser gelişimini önlemek için veya zaten var olan kanserin tedavisi için kullanılabilir. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda kansere karşı mutlak koruyucu bir aşı bulunamamıştır. Ancak virüslerin neden olduğu serviks (rahim ağzı) kanserinde HPV aşısı ve karaciğer kanserinde hepatit B aşısı bu hastalıklara karşı koruyucu olarak kullanılmaktadır. Kanseri tedavi eden aşıya terapötik aşı denir. Bazı araştırmacılar vücutta sürekli kanser hücrelerinin oluştuğuna, bu hücreleri sağlıklı bağışıklık sisteminin yok ettiğine ve bağışıklık sistemi bozulduğunda kanser oluştuğuna inanmaktadır. Bu hipoteze dayanarak kanser gelişmiş hastalarda da etkili aşı geliştirmek için çalışmalar devam etmektedir. Böbrek kanserinin (Oncophage) ve hormon refrakter prostat kanserinin (Sipuleucel-T, Provenge) tedavisinde terapötik aşıların kullanımı onaylanmıştır. Melanom, akciğer kanseri ve Her2 ifadesi olan tümörlerin tedavisinde kullanılmak üzere aşı geliştirilme çalışmaları devam etmektedir.

Kanser aşıları içinde en popüler olanları ülkemizde Küba aşısı olarak bilinen akciğer kanseri için kullanılan aşılardır. Küba’da üretilen 2 farklı tip akciğer kanseri aşısı vardır: Cimavax ve Racotumomab (ticari ismi Vaxira). Bu aşılar akciğer kanseri hücreleri üzerinde bulunan yapılara karşı geliştirilmiş olup bu hücreleri tanıyarak öldürme prensibi üzerine kurgulanmıştır. Bu aşılardan Racotumomab ülkemizde kullanılmaktadır. Bu aşılar akciğer kanserinin küçük hücreli olmayan türünde, kemoterapiden fayda görmüş ancak cerrahiye uygun olmayan ileri evre hastalarda tedavinin idamesi için faydalı olabilmektedir. Akciğer kanseri dışındaki hastalarda yapılmış çalışması ve faydasını gösterir bir bilgi yoktur.

Doktoru Şimdi Ara!

Copyright @2020 Her Hakkı Saklıdır. Site içerisindeki görseller ve dökümanlar kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Reklamfoni

Dakika Reklam